metodyBadania ETBadania RTBadania PTBadania MTLaboratorium-NDT
Jesteś tu: » Strona główna » Metoda RT » Aparaty gammagraficzne samobieżne - GammaMat M6 / M18 - Agiris
Aparat gammagraficzny samobieżny - GammaMat M6 / M18 - Agiris

GAMMAMAT M

» Pobierz PDF

Samobieżny czołgacz izotopowy do kontroli rurociągów:
Czołgacze GammaMat M umożliwiają wysokiej jakości, efektywne kosztowo testowanie, dotrzymujące kroku produkcji rurociągu.
W dzisiejszej pracy konstrukcji rurociągu wymagana jest dokładna kontrola radiograficzna spoin obwodowych. Aby otrzymać radiogram o dostatecznie wysokiej rozdzielczości, materiał źródła (Ir-192 lub Se-75) musi być dokładnie wycentrowany wewnątrz spoiny obwodowej. Całkowicie samonośny czołgacz do rurociągów GammaMat M w zupełności spełnia te wymagania. Ponadto ma zaletę jednoekspozycyjnej kontroli każdej spoiny, co pozwala na ogromny wzrost prędkości kontrolowania.

Dostępne modele:

  GammaMat M 6 GammaMat M 18
Max. ładunek    
Ir-192 2,20 TBq (60 Ci) 3,70 TBq (100 Ci)
Se-75 3,00 TBq (80 Ci) 3,00 TBq (80 Ci)
Waga (łączna)    
Głowica Ir-192 36,0 kg 80,0 kg
Głowica Se-75 20,0 kg 63,0 kg

 

Dwie dostępne wielkości:
Czołgacz do rurociągów GammaMat M jest dostępny w dwóch wielkościach:

  •  GammaMat M6 do rur o średnicy od 6" do 18"
  •  GammaMat M18 do rur od 18" do 60"

Całkowicie zasilany z baterii, działa niezależnie od zasilania pomocniczego.

Funkcje kontrolowane zewnętrznie:
Urządzenie zewnętrznego sterowania jest stosowane do kontroli następujących funkcji czołgacza:
Działaj – Wciągnij – Zatrzymaj – Naświetlaj.

Całkowicie wbudowane elementy:
Konstrukcja czołgacza zawiera w jednym zintegrowanym przyrządzie wszystkie niezbędne elementy do napędu, sterowania, zasilania i ekranowania przed promieniowaniem źródła Ir-192 lub Se-75.

Precyzyjne pozycjonowanie - duża dokładność:
Czołgacz umożliwia dokładne pozycjonowanie źródła Ir-192 lub Se-75 w osi rury w całym zakresie wymiarów rur. Źródło jest pozycjonowane dokładnie w płaszczyźnie spoiny rury przez wiązki kontrole o wysokiej kolimacji. Jakiekolwiek odchylenie pionowe jest automatycznie korygowane.

Łatwe wyjmowanie:
Nawet jeśli nastąpi awaria jednego z obwodów kontrolnych, sterowanie elektryczne umożliwia wyjechanie czołgacza z rury, tak ze nie jest konieczne przecinanie rury. Gdyby czołgacz natknął się na przeszkodę w rurze lub gdyby czujnik wilgoci zareagował w jakiś sposób, to czołgacz zmieni kierunek i zatrzyma się w odległości około 4 - 5 m od tego miejsca, czekając na dalsze polecenie.

Niezrównane bezpieczeństwo:
W przypadku awarii baterii lub elektroniki źródło natychmiast wraca do pozycji ekranowanej. Ponadto niezależny obwód bezpieczeństwa zapewnia, że każdy okres ekspozycji kończy się po 20 minutach. Przy użyciu maksymalnej mocy źródła Ir-192 intensywność dawki w odległości 10 m od naświetlanej spoiny wynosi tylko 0,05 mSv/h. W dziesięć sekund po wydaniu polecenia naświetlania przez impuls promieniowania z izotopu poleceń – dostateczny czas, żeby operator opuścił strefę bezpieczeństwa – ekspozycja zaczyna się automatycznie. Podczas ekspozycji, którą można wstępnie ustawić na czas trwania do 1000 s, uaktywniony jest sygnał alarmowy widzialny i dźwiękowy.

Autonomiczny, lekki i mocny:
GammaMat M pracuje przy małym zużyciu energii. Odcinek rurociągu długości około 2 km może być skontrolowany bez ponownego ładowania baterii. Czołgacz jest wyposażony w dwa zestawy baterii, co umożliwia nieprzerwaną pracę przez wymianę rozładowanych baterii. Optymalna konstrukcja ekranowania, zaawansowane materiały i najnowocześniejsza elektronika umożliwiły powstanie lekkiego i mocnego przyrządu. Przyrząd jest w stanie wspinać się po pochyłości 25 %.

Łatwe wykrywanie urządzenia lokalizującego:
Towarzyszące czołgaczowi urządzenie lokalizujące GammaLux M może być wykorzystane do określenia położenia czołgacza w rurociągu w dowolnej chwili. Świetlny sygnał na urządzeniu GammaLux M wskazuje, ze czołgacz jest wypozycjonowany i gotowy do ekspozycji. Oprócz tego czołgacz emituje ciągły sygnał dźwiękowy. Pięć różnych sygnałów stale informuje operatora o stanie roboczym czołgacza.


Start | O firmie | Polityka Jakości | ET | RT | PT | MT | Laboratorium | | Biblioteka | Linki | Aktualności | Konferencje | Mapa strony | Kontakt
FoersterBaker Hughes Digital Solutions GmbHLabino MagnafluxParker


Copyright © 1991-2023 NDT System