metodyBadania ETBadania RTBadania PTBadania MTLaboratorium-NDT
Jesteś tu: » Krajowa Konferencja Badań Radiograficznych "Stary Młyn 2011"
Krajowa Konferencja Badań Radiograficznych „Stary Młyn 2011” 29 - 31 sierpnia 2011 r.

Miejsce Konferencji

Po kilkunastu latach obecności w Kulach nad Wartą (gmina Popów) miejscem Krajowej Konferencji Badań Radiograficznych stał się Bolesławiec położony nad rzeką Prosną. To niewielkie miasteczko, o bogatej historii, gościło uczestników Konferencji w ośrodku "Stary Młyn". Pięknie położony Ośrodek otacza zadrzewiony, zielony park, na którym znajduje się z hotel, dziesięć domków całorocznych, restauracja "Karczma Młynarzówka" oraz obiekty szkoleniowe i rekreacyjne, a także obszerny parking (rys 1 do 4 ). Bliższe informacje o ośrodku można znaleźć na stronie internetowej: www.stary-mlyn.pl

miejsce Konferencji Badań Radiograficznych

Rys. 1 Wejście na teren Ośrodka

Rys. 2 Fragment hotelu od środka parku

miejsce Konferencji Badań Radiograficznych 3

miejsce Konferencji Badań Radiograficznych 4

Rys. 3. Domki użytkowane przez cały rok w centrum parku

Rys. 3. Domki z dwoma sypialniami i łazienką na parterze

 

Sesja Inauguracyjna KKBR "Stary Młyn 2011"

Uczestnicy konferencji tradycyjnie przybywają do Ośrodka w poniedziałek od godziny 13. Czeka na nich nielimitowany gorący posiłek. Dotychczas była to grochówka wojskowa z pieczywem. Tym razem, w nowym miejscu, gospodarze Ośrodka zaserwowali fasolówkę z chlebem, również bardzo smaczną.

Punktualnie o godzinie 18 rozpoczęła się Sesja Inauguracyjna, którą prowadził Tadeusz Morawski (rys. 5), a oficjalnego otwarcia Konferencji dokonał Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego KKBR Sławomir Jóźwiak (rys. 6), który serdecznie powitał zebranych.

Prowadzący sesję zaprezentował program Konferencji oraz podziękował autorom referatówza ich wkład w merytoryczny poziom Konferencji. Podkreślona została szczególna rola profesora Dominika Senczyka jako Przewodniczącego Komitetu Naukowego za co przekazano Mu serdeczne podziękowania. Doceniona została także praca Jana Kielczyka, autora referatu omawiającego najciekawsze prezentacje na Konferencji w Moskwie z 2010 r. Podkreślono także zaangażowanie Grzegorza Jezierskiego w program Konferencji i publikacje.

1

2

Rys.5. Tadeusz Morawski prowadzi  Sesję Inauguracyjnej KKBR

Rys. 6. Sławomir Jóźwiak otwiera Konferencję i wita uczestników

stosownie metody radiograficznej w badaniach złączy spawanych

osiągnięcia w badaniach nieniszczących

Rys. 7 i 8. Uroczystość wręczania Złotych Radiogramów laureatom: Zbigniewowi Koziarskiemu (po prawej) i Sławomirowi Jóźwiakowi

Rys. 9 i 10. Gratulacje i upominki, także od Bartka Jóźwiaka (z prawej)

Kolejnym punktem Sesji Inauguracyjnej było rozdanie laureatom Złotych Radiogramów 2011. Sekretarz Kapituły Złotego Radiogramu Tadeusz Morawski przedstawił historię nagrody i poinformował o publikacji artykułu pt.: Złote radiogramy Krajowych Konferencji Badań Radiograficznych w czasopiśmie "Dozór Techniczny" nr 3, 2011. Każdy z uczestników otrzymał egzemplarz wymienionego czasopisma.

Ceremonię rozdania Złotych Radiogramów rozpoczął Tadeusz Morawski prezentując karierę zawodową oraz szczególne osiągnięcia w badaniach nieniszczących nominowanych do nagrody. Następnie Przewodniczący Kapituły prof. Dominik Senczyk wręczył Złote Radiogramy (rys. 7 do 10) :

Zbigniewowi Koziarskiemu jako nagrodę za wyróżniające osiągnięcia w badaniach nieniszczących, a w szczególności za stosownie metody radiograficznej w badaniach złączy spawanych na krajowych i zagranicznych obiektach energetycznych

i

Sławomirowi Jóźwiakowi jako nagrodę za wyróżniające osiągnięcia w badaniach nieniszczących, a w szczególności za promowanie nowoczesnej aparatury rentgenowskiej i gammagraficznej oraz za wieloletnie wspieranie organizatorów krajowych konferencji i seminariów szkoleniowych.

 

Jubileusz

Po gratulacjach i serii ujęć fotograficznych aktorów ceremonii został wygłoszony referat pt. Historia dwóch dekad, który przygotował i prezentował Sławomir Jóźwiak (rys. 11). Tak się szczęśliwie złożyło, że w roku 2011 mija dwadzieścia lat działalności firmy NDT System. Twórcą i prezesem tej firmy jest właśnie Sławomir Jóźwiak wspomagany przez Ewę, żonę i szefową biura. Referat był ilustracją działania środowiska badań nieniszczących w Polsce w okresie rozwoju firmy oraz uczczeniem skromnego jubileuszu, wyjątkowego w krajowych warunkach. Dotychczas nie zdarzyło się jeszcze w dziedzinie badań inżynierskich, aby firmy chwaliły się swoją drogą rozwoju i uznaniem środowiska, w którym działają. Krótko mówiąc swoimi sukcesami. Może tą drogą pójdą inni!

dwadzieścia lat działalności firmy NDT System   Złote radiogramy Krajowych Konferencji Badań Radiograficznych

                                                               Rys. 11                                              Rys. 12 

Po zakończeniu prezentacji poprosił o głos "w sprawie formalnej" , jak to określił, Grzegorz Jezierski (rys. 12). Odczytał przygotowany list gratulacyjny dla Sławomira i Ewy Jóźwiaków, podpisany przez wszystkich uczestników Konferencji. Były owacje i gratulacje oraz autentyczne zaskoczenie Jubilata serdeczną formą uznania dla pracy NDT System.

nagroda lampa rendgenowska   lampa rendgenowska

                                                               Rys. 13                                              Rys. 14 

Miłym akcentem na zakończenie sesji inaugurującej Konferencję było przekazanie dla muzeum lamp rentgenowskich, na ręce organizatora muzeum Grzegorza Jezierskiego, cennego egzemplarza lampy (rys. 13 i 14). Ofiarodawcą była Białostocka Służba Celna, a lampę przekazał Jarosław Tadaj, autor jednego z referatów.

 

Referaty wygłoszone na Konferencji

 

Sławomir Jóźwiak:

               Historia dwóch dekad

Dominik Senczyk:

            Setna rocznica przyznania Marii Skłodowskiej-Curie nagrody Nobla - Rokiem MSC

Krzysztof  Besztak, Grzegorz Jezierski:

            Wilhelm Konrad Röntgen – wielki człowiek i naukowiec

Anna Sędek, Janusz Czuchryj:

            Nowe propozycje Ośrodka kształcenia i nadzoru spawalniczego Instytutu Spawalnictwa

Marek Dobrowolski:

            MAEA – Światowe centrum współpracy w zakresie rozwoju atomistyki

Marek Dobrowolski:

            Czwarta generacja norm kwalifikacji i certyfikacji personelu badań nieniszczących EN-473/ISO-9712                      -Projekt 2011

Stanisław Iwaszkiewicz, Paweł Grześkowiak, Andrzej Faligowski:

            Badanie radiograficzne rurociągów z tworzyw sztucznych

Grzegorz Jezierski:

            Poza światłem – fotografia rentgenowska

Grzegorz Jezierski:

            Historia "Muzeum Lamp Rentgenowskich" przy Politechnice Opolskiej

Sławomir Mackiewicz:

            Metodyka obliczania czasu ekspozycji w radiografii komputerowej

Tadeusz Morawski:

            Aktualne problemy z normami

Jan Kielczyk:

            Badania radiograficzne na 10 ECNDT w Moskwie

Dominik Senczyk:

            Metoda pomiaru współczynnika osłabienia  promieniowania rentgenowskiego przez materię

Dominik Senczyk:

            Zastosowanie promieniowania rentgenowskiego lub gamma do wyznaczenia poziomu ośrodka w zbiornikach

Jarosław Tadaj:

            Urządzenia z aparaturą rentgenowską stosowane przez Służbę Celną

 

Imprezy towarzyszące Konferencji

            Wystawa aparatury do badań nieniszczących

Tradycyjnie na każdej konferencji radiograficznej prezentowana jest aparatura do badań podstawowymi metodami nieniszczącymi. Z uwagi na ograniczenia lokalowe i charakter konferencji na wystawie dominuje sprzęt i aparatura do badań radiograficznych oferowane przez firmę NDT System z Warszawy i firmę Testing z Katowic. Zainteresowani mogli zapoznać się z najnowszymi przyrządami pomiarowymi, materiałami eksploatacyjnymi stosowanymi w laboratoriach przemysłowych oraz otrzymać aktualne katalogi aparatury i wyposażenia laboratorium badawczego.

            Zwiedzanie Bolesławca

Pomimo bardzo "napiętego" programu merytorycznego udało się zrealizować zaplanowaną dwugodzinną wycieczkę po historycznych  miejscach Bolesławca nad Prosną. Wycieczkę poprowadził znakomity przewodnik, dyrektor miejscowej szkoły. Dodatkowym atutem była piękna słoneczna pogoda co w pełni pozwoliło zrelaksować się uczestnikom konferencji.

Zamieszczone amatorskie zdjęcia tylko w części mogą oddać atmosferę na spacerze.

wycieczka   wycieczka

wycieczka   

   

wycieczka

Spotkanie koleżeńskie przy ognisku

Wieczór drugiego dnia konferencji uczestnicy spędzili przy prawdziwym ognisku smakując tradycyjne potrawy z grilla i piwo z beczki. Parę zdjęć zrobionych w nocnych barwach przypomni bywalcom miłe chwile spędzane na konferencjach radiograficznych.

ognisko   ognisko

ognisko   ognisko

Następne ognisko zapłonie za rok na przełomie sierpnia i września 2012. Warto być w naszym towarzystwie. Do zobaczenia.


TMO
» Pobierz PDF


Start | O firmie | Polityka Jakości | ET | RT | PT | MT | Laboratorium | | Biblioteka | Linki | Aktualności | Konferencje | Mapa strony | Kontakt
FoersterBaker Hughes Digital Solutions GmbHLabino MagnafluxParker


Copyright © 1991-2023 NDT System